Gdzie wydać książkę? Jak wydać książkę?

Jak zostać lepszym pisarzem

Stwórz listę swoich słabości, a następnie aktywnie wykorzystaj tę wiedzę o sobie, aby poprawić styl pisania i stać się lepszym pisarzem.


Czy ignorujesz swoje wady? Być może czujesz, że robisz zbyt wiele literówek, nie piszesz wystarczająco często lub nie spisujesz rzeczy, gdy wpadasz na świetną myśl.

Zamiast omijać swoje wady, weź listę. Następnie usiądź i spróbuj wymyślić coś więcej.


Dostrzeganie swoich słabości


Słabością może być wszystko, czego nie możesz zrobić, a chcesz lub coś, czego nie możesz zrobić wystarczająco dobrze – odpowiednio szybko – dla swojej satysfakcji.

Być może Twoją słabością jest po prostu „rozpoczęcie” pisania. Jeśli tak, to świetnie. Masz pierwszą rzecz nad którą musisz popracować.

Jeśli zaszedłeś dalej, być może Twoje wady zostały zidentyfikowane przez twoich czytelników. To wspaniale, ponieważ jesteś oceniany przez postrzeganie innych. Może czujesz się z tego powodu zaniepokojony, ale już wyprzedzasz pisarzy, którzy nie publikują swojego tekstu i próbują go rozgryźć pod kątem „jak brzmisz na papierze”.

Pamiętaj tylko o różnicy pomiędzy prawdziwymi słabościami a rzeczami, które są poza Twoją domeną zainteresowań jako pisarza. Jeśli nie lubisz czytać romansu, prawdopodobnie nie będziesz dobry w pisaniu go. To nie jest słabość. To jest autorska zasada. Trzymaj się swoich pasji. Poprowadzą Cię przez ścieżkę do zostania lepszym pisarzem i do tego, co powinieneś pisać i co możesz pisać najlepiej.


Zacznij notować


Weź długopis i kartkę i zobacz, jak wygląda Twoja lista, a następnie nadaj priorytet wszystkim przedmiotom. Niektóre umiejętności będą znacznie ważniejsze do zdobycia teraz, podczas gdy inne, bardziej wyrafinowane, mogą poczekać.

Nie próbuj przygnębić się tym, czego nie wiesz, ale ekscytować się tym, czego jeszcze musisz się nauczyć.

Wiele może być rzeczy, których jeszcze nie próbowałeś, ale chciałbyś. To drzwi do zostania lepszym pisarzem, niezbadane terytorium.

Może to zająć trochę czasu, aby to wszystko zrealizować. Najlepsza lista jest wynikiem głębokiej refleksji i uczciwości. Spójrz w tę rubrykę i wybierz swoje mocne i słabe strony.

Czy masz problemy z:

  • Wybraniem ciekawego tematu?
  • Trzymaniem się jednego tematu – gubisz się wśród zbyt wielu pomysłów?
  • Pisaniem z precyzją?
  • Pisaniem wystarczająco artystycznie? Czy chciałbyś pisać lepsze metafory lub celować w innych rodzajach języka figuratywnego?
  • Pisaniem wystarczająco zrozumiale? Czy masz problem prozą lub tekstem, których czytelnicy nie zrozumieją tak dobrze, jak tego chcesz?
  • Twoim tekstem, które jest zbyt dosłowne lub zbyt fantazyjne?
  • Trzymaniem się harmonogramu, aby wreszcie skończyć pisać?
  • Uczuciem, że nie piszesz wystarczająco szybko?
  • Pisaniem zbyt szybko, a potem porzuceniem wszystkiego?
  • Brakiem wiedzy na temat sztuki pisania?
  • Opinią na temat tekstu, chciałbyś, abyś miał kogo zapytać się o jego zdanie dotyczące tego, jak najlepiej napisać pewne rzeczy?
  • Określeniem, co Cię powstrzymuje, lub wyznaczaniem celu w zakresie ulepszania pomysłów, szkiców i procesu pracy?

Jak zostać lepszym pisarzem

Gotowy plan


Właśnie stworzyłeś swój plan praktycznych porad. Długoterminowym zadaniem związanym z tą listą jest oczywiście decydowanie, jak postępować.

Nawet zastanawianie się, dlaczego niektóre rzeczy są dla Ciebie trudniejsze niż inne, może być wielkim krokiem naprzód. Czy widzisz wzorce w swoich słabościach, sposoby walki z wieloma z nich? Czy potrzebujesz tylko dokończyć wersję roboczą?

Zabierz swoją listę do miejsca pracy. Zastanów się. Dodaj nowe pozycje. Zadawaj pytania. Znajdź powiązania pomiędzy elementami na liście, a ze swoimi mocnymi stronami i celami. Które z tych słabości stanowią prawdziwe przeszkody?

Udostępnij swoją listę grupie pisarzy. Zapytaj, czy mają sugestie dotyczące poprawek. Może znaleźli sposób do zostania lepszym pisarzem.

Poszukaj ćwiczenia dotyczące pisania, które pomogą Ci rozwinąć umiejętności dopasowywania. Czytaj artykuły i książki na ten temat, koncentrując się na obszarach, które sprawiają Tobie problem.

Napisz krótkie fikcje, które wykorzystują jedną lub więcej Twoich dostrzeganych słabości – być może piszesz dialog codziennie przez miesiąc lub pracujesz nad eskalacją lub opracowywaniem łamliwych punktów fabularnych.

Poszukaj słabych punktów w swoich istniejących dziełach i zmierz się z nimi.


Unikanie swoich wad


Jeśli tylko zaczniesz unikać swoich słabości, to Twój styl pisania nigdy nie będzie tak wspaniały, jak mogłoby być. Bez listy swoich wad nie skupiasz się na ulepszaniu.

Czasami chodzi tylko o dyscyplinę. Za dużo literówek? Zwolnij lub poświęć więcej czasu na korektę. Za mało piszesz? Znajdź czas. Nie zapamiętujesz swoich najlepszych pomysłów? Zacznij je zapisywać.

Innym razem chodzi tylko o zdobycie większej praktyki. Jak masz napisać wspaniały dialog pierwszego dnia, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś?

Nie piszesz dobrych metafor? Pierwszą zasadą jest używanie ich tylko wtedy, gdy żadne inne słowa się nie sprawdzą, ale dlaczego nie poświęcić czasu na pisanie ich, dopóki nie poczujesz, że rozumiesz.

Pisanie fikcji, opowiadań i książek wszelkiego rodzaju, ze względu na ich długość i strukturę, jest niepodobne do żadnego innego rodzaju pisma, które prawdopodobnie skończyłbyś.

Być może musisz po prostu nauczyć się więcej na temat tego rzemiosła lub zdobyć nowe doświadczenia, o których możesz napisać. Twoja lista pokazuje Ci, na świadomym poziomie, na którym możesz działać, to, czego najbardziej potrzebujesz.


Zostań swoim własnym nauczycielem


Przekształcanie wad w mocne strony to kwestia świadomości, staranności, praktyki i doświadczenia.

Po rozpoczęciu swojej listy słabości w celu przekształcenia ją w listę talentów, możesz ją zachować i obserwować, jak ewoluujesz jako pisarz.

Elementy na Twojej liście mogą się łączyć, dzięki temu zobaczysz prawdziwy postęp. Aby lepiej pisać dialogi, najpierw musisz nauczyć się tworzyć konflikty pomiędzy postaciami.

Więc stwórz listę, i zacznij pisać.

Stanięcie twarzą w twarz ze swoimi wadami jest pierwszym krokiem do zostania lepszym pisarzem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *