Gdzie wydać książkę? Jak wydać książkę?

Numery ISBN dla książek

Każda książka na rynku ma swój unikalny ISBN (międzynarodowy standardowy numer książki), numeryczny identyfikator używany na całym świecie do identyfikacji książek. Jeśli planujesz sprzedawać książkę w księgarni, za pośrednictwem sklepu internetowego lub w lokalnej bibliotece, musisz mieć przypisany 13-cyfrowy numer ISBN. Proces uzyskania numeru ISBN nie jest skomplikowany, ale istnieją ważne szczegóły, o których należy pamiętać.

Jedna książka, wiele numerów ISBN

Aby mieć pewność, że udostępniasz książkę wszystkim potencjalnym czytelnikom, możesz wybrać inny format książki. Wiele formatów książek i wydań będzie wymagało unikalnego numeru ISBN. Na przykład wydanie w miękkiej okładce wymaga innego numeru ISBN niż wydanie w twardej okładce. Lub jeśli zdecydujesz się mieć zarówno drukowany format książki, jak i format eBook , każdy format będzie potrzebował własnego numeru ISBN.

Kupowanie numeru ISBN

Numery ISBN wydawane są tylko wydawcom, którzy następnie przypisują je do poszczególnych książek.

Gdzie znajduje się numer ISBN?

Numer ISBN znajduje się na stronie dotyczącej praw autorskich i, jeśli go używasz, powinien zostać uwzględniony w bloku Katalogowanie w publikacji. Numery ISBN są również zwykle drukowane na tylnych okładkach książek jako część kodu kreskowego podczas sprzedaży książki.

Rewizje a numery ISBN

Po przejściu przez proces edycji książka może wymagać drobnych poprawek. Tak długo, jak nie zawiera istotnych zmian i nie jest uważany za przedruk lub nowe wydanie, nie będziesz potrzebować nowego numeru ISBN. Pamiętaj, że jest to subiektywne. Wytyczne ISBN stanowią, że poważna zmiana lub dodanie zupełnie nowego materiału zostanie zdefiniowane jako istotna zmiana. Wtedy musimy przyznać książce nowy numer ISBN.