Gdzie wydać książkę? Jak wydać książkę?

Ustalenie rutynowego pisania

Ustalenie rutynowego pisania jest ważną częścią procesu pisania. Możesz zwiększyć swoją produktywność, trzymając się harmonogramu, który maksymalizuje Twoją kreatywność i utrzymuje koncentrację.


Podobnie jak większość rzeczy w życiu, biorąc obojętne podejście do pisania sprawi, że nie zajdziesz zbyt daleko. Wykorzystanie najlepszych pomysłów i przełożenie ich na atrakcyjną narrację wymaga poświęcenia i ciągłego doskonalenia swoich umiejętności, a jednym z najlepszych sposobów osiągnięcia tego celu jest ustalenie rutyny pisania, która wykorzysta Twoje najbardziej kreatywne i produktywne czasy dnia.

Dzięki tym 10 wskazówkom dla początkujących autorów możesz stworzyć procedurę pisania, która przyniesie Tobie same korzyści i zainspiruje.


1. Kiedy jesteś najbardziej kreatywny?


Nikt nie kipi kreatywnością lub czuje się energiczny przez 24 godziny na dobę, a większość z nas ma inne zobowiązania i różne wymagania dotyczące naszego czasu. Jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia przy ustalaniu harmonogramu pisania jest określenie, o jakiej porze dnia czujesz, że jesteś najbardziej kreatywnym.

Oczywiście, istnieją inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę. Możesz pulsować kreatywnością w godzinach porannych, ale w tym czasie musisz jeszcze przygotować dzieci do szkoły. Możesz mieć kilka godzin wolnego czasu wieczorem, ale po długim dniu pracy, Twój umysł i ciało są zbyt zmęczone, aby zmierzyć się z pustą stroną. Zastanów się nad dziennym harmonogramem, poziomem energii i kreatywnym czasem, a następnie zarezerwuj czas, który Ci się sprawdza.


2. Miej plan na swoją blokadę


Jeśli jeszcze nie zmagałeś się z zakorkowaniem w pisaniu tekstu,w końcu tego doświadczysz. Blokada przydarza się każdemu, niezależnie od tego, czy jest aspirującym czy utalentowanym autorem, a najlepszym sposobem radzenia sobie z nim jest przygotowanie się do niego.

Może okazać się pomocne, aby zachować brudnopis, w którym można spróbować swobodnego pisania. Inne sposoby radzenia sobie z blokadą obejmują wypróbowanie zupełnie innego stylu pisania, wykonywanie innych działań twórczych lub przeprowadzenie śledztwa nad książką.


3. Znajdź idealną przestrzeń do pisania


Znalezienie idealnego miejsca do doskonalenia rzemiosła i prężenia kreatywnych mięśni potrafi przejść długą drogę, by utrzymać płynne słowo. Najważniejsze cechy każdej przestrzeni to to, że czujesz się w niej komfortowo, możesz w nim jasno myśleć i nic nie jest w stanie Ciebie rozkojarzyć.

Jeśli masz dostępne udogodnienia, Twoja przestrzeń do pisania może być w pełni wyposażona w domowe biuro lub bibliotekę domową. Jeśli nie, wygodny fotel w dobrze oświetlonym zakątku przestronnego pokoju może zadziałać równie dobrze.


4. Ustalenie dziennych, tygodniowych i miesięcznych liczby napisanych wyrazów.


Ustalenie dziennego celu liczby słów może być świetnym sposobem na zmotywowanie się do pisania każdego dnia. Jest to bardziej skoncentrowane, zdyscyplinowane podejście niż mglista dyrektywa próbowania “pisania codziennego”.

Pomyśl o dziennej liczbie słów jako o mikro-celu. Następnie ustaw tygodniowe i miesięczne cele liczby wyrazów, które możesz uznać za swoje większe cele i kamienie milowe. Ważne jest, aby wyznaczyć sobie realistyczne cele i opracować procedurę pisania, która może je pomieścić.


5. Tworzenie harmonogramu lub kalendarza


Po ustanowieniu przedziału czasowego, który najlepiej Ci odpowiada, utwórz osobisty harmonogram pisania lub kalendarz. Ustaw codzienne przypomnienie na telefonie, tablecie lub komputerze; zanotuj w pamiętniku lub kalendarzu ściennym.

Sztuką jest, aby mieć czas na pisanie. Może to wymagać zmiany stylu życia. Spójrz na swoje obecne nawyki i wzorce snu, a następnie wykonaj niezbędne zmiany, aby dać sobie czas, którego potrzebujesz. Jeśli jesteś naprawdę oddany i oddanym pasjonatem swojego rzemiosła, znajdziesz na to czas – nawet jeśli jest to tylko 15 minut, zaraz po przebudzeniu rano lub pod koniec dnia.


Ustalenie rutynowego pisania

6. Prowadź zeszyt pomysłów i inspiracji


Prowadzenie dziennika lub zeszytu jest jedną z najlepszych rzeczy, które możesz zrobić jako pisarz. Jest to również coś, co może zasilać i wspierać Twój harmonogram pisania. Twój dziennik może przyjąć dowolną formę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza. Dla niektórych pisarzy najlepszy jest zwykły notatnik, podczas gdy dla innych aplikacja na telefon.

Użyj swojego dziennika, aby zanotować pomysły, wyrazić swoje myśli i uczucia, eksperymentować z różnymi stylami pisania i strukturami, a także inspirować się.

Polecamy również: http://www.psychoskok.pl/aktualnosci/co-jest-w-zyciu-najwazniejsze/


7. Zbadaj temat


Badanie tematów jest ważne, niezależnie od tego, czy piszesz fikcję, czy literaturę faktu. Jeśli ustawisz swoją powieść w Rzymie w III wieku p.n.e., zbadaj, jak żyli ludzie różnych warstw społecznych oraz jakie budynki i zabytki były na miejscu. Jeśli Twoja historia rozgrywa się we współczesnym Londynie, a postać idzie z Piccadilly Circus do Westminster Bridge, spójrz na długość trasy.

Oprócz tego, że badania są częścią harmonogramu, organizuj i przechowuj swoje badania w sposób, który sprawia, że są one łatwo dostępne.


8. Rób ciekawe rzeczy


Wspieraj swój harmonogram, robiąc ciekawe rzeczy, które pobudzają Twoją kreatywność w inny sposób. Może to oznaczać stworzenie rytuału wstępnego pisania dla siebie, co może być tak proste, jak zrobienie kawy, słuchanie konkretnej piosenki lub rysowanie mandali. W ten sposób możesz pomóc mózgowi przełączyć bieg w tryb pisania.

Poza sesjami pisania rób rzeczy, które Cię inspirują lub które możesz wykorzystać do swojej historii.


9. Dywersyfikacja projektów pisarskich


Eksperymentowanie jest częścią bycia pisarzem. Zdywersyfikuj swoje projekty, aby umożliwić sobie eksperymentowanie z różnymi stylami, formami, strukturami, gatunkami i podejściami. Oprócz wykonywania pracy, zachowaj zapis swoich myśli i wrażenia z rzeczy, które próbujesz. Bądź szczery o tym, co działa, a co nie.


10. Dołącz do społeczności pisarskiej


Dołączenie do społeczności pisarskiej jest jednym z najlepszych sposobów, aby pozostać zainspirowanym i zmotywowanym. Może pomóc wyostrzyć Twoje umiejętności, zachęcić do nowych podejść i dostarczyć cennych informacji zwrotnych. Sprawdź portale społecznościowe, aby znaleźć krąg pisarzy lub grupę, najlepiej w swoim mieście.

Te 10 wskazówek pozwoli Ci stworzyć harmonogram pisania, który na pewno zadziała. Pamiętaj, że jedyny sposób, że to się stanie, jest zależne tylko od Ciebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *