Gdzie wydać książkę? Jak wydać książkę?

Budowa nowego świata

Budowa nowego świata zaczyna się od napisania ciekawej historii, która przeniesie czytelników w jego wnętrze i rozpali ich wyobraźnię. Stworzenie go jednak nie należy do prostych zadań. Łatwiej jest o tym mówić niż stworzyć z tego pewną opowieść.


Jak więc ukształtować nowy świat, który spodoba się zarówno Tobie, jak i Twoim czytelnikom?


Wampiry i wilkołaki, zombie i duchy, przychylne bóstwa i budzące grozę demony, odważni hobbici i mądrzy czarodzieje – wszystkie te elementy zostały zawarte w wielu genialnych dziełach budujących świat.


Rozpocznij przygodę


Niezależnie od tego, czy twoje upodobania zbliżają się do Tolkiena czy Rowling, czy w zupełnie innym kierunku, to tworzenie nowych zaskakujących światów w Twojej książce może być fascynujące.

W pewnym sensie może być to wyzwanie, ponieważ musisz sprostać zadaniu, w którym planujesz powitać czytelników w nowym świecie. Jako autor, będziesz oprowadzał odbiorców po bajecznym miejscu, w którym będą przebywać od pierwszej do ostatniej strony.


budowa nowego świata

Idź w skrajności


Stwórz świat, w którym księżyc wybucha i niszczy ziemię. Zbuduj rzeczywistość, w której technologia rozwinęła się do takiego stopnia, że wszczepiając mechaniczne części do ludzkiego ciała – wydłuża życie.Pokaż przyszłość, w której światem rządzi złowrogo nastawiona na ludzi sztuczna inteligencja.

Lista pomysłów może się ciągnąć w nieskończoność ale zasada jest ta sama: tworząc nową literacką rzeczywistość, puść wodze fantazji, aby stworzony nowy świat był jak najbardziej fantastyczny, odpowiedni i doskonały.


Skup się na jednej myśli


Budowa nowego świata nie oznacza, że każdą myśl przenosisz na papier. Zamiast budować zupełnie nową fikcyjną historię, oprzyj się na pewnym pomyśle. Co by było, gdybyś stworzył świat, który byłby dokładnie taki, jak ten, w którym żyjesz a tylko jedna rzecz uległaby zmianie?

Przykład historii, w której miliony ludzi znikają bez wyjaśnienia – jest doskonałym pomysłem. Jak zmiana jednego aspektu realnego świata wpływa na ludzi, miejsca i wydarzenia w nim zawarte? Każda taka zmiana może być świetną kreatywną iskrą, dzięki której zaczniesz tworzyć swój wymyślony świat.


budowa nowego świata

Utrzymuj sens postaci


Autorzy The Walking Deadoraz World War Z wykonują świetną pracę tworząc żywą i nienaturalną rzeczywistość, a na płaszczyźnie obu tych przestrzeni umarli powstają z martwych i bezmyślnie pożerają. Obaj twórcy zachowują jednak swoje postacie ściśle realistyczne.

Odbiorcy przywiązują się do bohaterów powieści. Akceptują alternatywny świat, w którym przebywają postacie. Zaczynają oceniać ich działania, odczuwać strach, gniew oraz bolesne przeżycia. Pisanie opowieści bohaterów wokół rdzenia realistycznego i relatywnego zachowania sprawi, że wymyślony świat stanie się jeszcze bardziej wciągający.


Skoncentruj się na szczegółach


Dbałość o mikroskopijne aspekty może sprawić, że wyobrażony świat będzie wyglądał naprawdę bardzo realnie. Pamiętaj, że każdy aspekt przedstawionego świata nie musi być wykonany z tak przemyślaną stylistyką. Im więcej możesz umieścić w tekście elementów artystycznych i strategicznych – w sposób, który podniesie ogólny sens historii – tym bardziej realny i wciągający świat będzie oddziaływał na czytelnika.


budowa nowego świata

Bądź konsekwentny


Kilka rzeczy może odrzucić czytelnika, ale najgorszą jest wymyślony świat, który nie ma żadnego sensu lub nie działa według własnych zasad. Zadaniem autora jest przedstawienie wymyślonych światów w taki sposób, aby były wewnętrznie spójne.

Pacific Rim– chodź nie jest to opowieść w formie książkowej to stanowi doskonały przykład tego, czego nie należy robić podczas tworzenia świata.

Jest to duży, hałaśliwy i zabawny film o gigantycznych robotach ratujących ludzkość poprzez walkę z potworami wychodzącymi spod morza. Wymyślony świat w Pacific Rim skonstruowany jest tak, że nieprawdopodobne zdarzenia wydają się całkowicie realne.


Do rzeczy


W jednej ze scen dwaj bohaterowie walczą z bardzo trudnym do pokonania potworem. Jeden sugeruje, aby użyć przeciwko niemu potężną broń, która pomoże im z łatwością zniszczyć przeciwnika.

Wszystko fajnie – tylko gdzie była ta broń podczas każdej poprzedniej bitwy, w której bohaterowie bylina na przegranej pozycji? Nie podano wcześniej informacji, ani żadnego wyjaśnienia, dlaczego ta broń mogła być wcześniej niedostępna. Taka właśnie niespójność potrafi wyprowadzić czytelnika z opowieści w sposób nagły i mało przyjemny.


Wniosek


Tworząc nowy świat w swojej opowieści nie dopuść do sytuacji, gdzie na przykład wampiry wrażliwe na słońce nagle spacerują sobie po plaży bez konsekwencji, albo kiedy główny bohater posiada moc lewitacji i zaczyna panikować, ponieważ wpadł do głębokiej dziury i nie wie, jak z niej wyjść.

Do tego potrzebne są wyjaśnienia. Bez względu jak bardzo wyidealizowany i fantastyczny będzie wymyślony świat najważniejsza jest logiczna spójność towarzysząca całej historii.


Nie spiesz się


Nie spodziewaj się, że usiądziesz, zaczniesz pisać i nagle stworzysz coś tak bogatego i szczegółowego, jak Hogwart, Śródziemie lub Westeros. Budowa nowego świata wymaga refleksji. Daj sobie czas do odkrycia i zrozumienia nowej przestrzeni w taki sam sposób, jak czytelnicy, kiedy nadejdzie ich kolej, aby go doświadczyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *