Gdzie wydać książkę? Jak wydać książkę?

Książki dla dzieci – jak zacząć

Nie ma większej satysfakcji podczas pisania książki dla dzieci, kiedy tworzy się ją z pasją do literatury i miłością do najmłodszych. Klasyki takie jak „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek” czy „Pinokio” nadal przyciągają nowych czytelników i wciąż zachwycają starszych.

Choć książki z obrazkami mogą wydawać się proste do stworzenia, to w rzeczywistości nie jest łatwym zadaniem.

Jak sprawić, by Twoja książka była łatwo wciągająca i przyjemna, zamiast nudnej i banalnej sztampy?


Pierwsza książka dla dzieci

Rozeznaj się w temacie


Zanim zaczniesz pisać własną książkę dla dzieci, poświęć trochę czasu na zapoznanie się z tym, co jest już dostępne na rynku.

Czytanie literatury dziecięcej, pozwoli również przyswoić elementy budowy opowieści, styl, język itd. Spędzenie kilku godzin w sekcjach dla dzieci w lokalnych księgarniach i bibliotekach pomoże ci uzyskać potrzebne informacje.

Po przeczytaniu kilku publikacji zorientujesz się jaką historię chcesz stworzyć.

Wszystkie te elementy powinny być inspiracją do napisania fantastycznej książki dla dzieci.

A jeśli potrafisz posługiwać się więcej niż jednym językiem, nie ograniczaj się do opowiadań tylko po polsku.


Miej na uwadze długość książki


Gdy czytasz coraz więcej publikacji, możesz zauważyć pewien wzór, jeśli chodzi o długość książki.

Prawie wszystkie nowe tytuły z obrazkami zawierają mniej niż 1000 słów, a większość z nich ma od 250 do 750.

Ogólnie rzecz biorąc, krótszy tekst jest lepszy.

Jeśli spojrzysz na opublikowane książki dla dzieci, mają one zwykle 32 strony.

Kiedy tworzysz własną historię, pamiętaj o tych liczbach, biorąc pod uwagę jednocześnie, że potrzebujesz także miejsca na tytuł, dedykację i prawa autorskie.

Jeśli planujesz publikować wyłącznie w kategorii „e-booków”, opcje takie jak ilość stron mają mniejsze znaczenie, więc możesz eksperymentować z długością i formatem.

Pamiętaj tylko, aby podczas dokonywania wyborów mieć świadomość wzorców i standardów, które sprawdziły się w książkach innych autorów.


Wybierz oryginalny temat


Chociaż przyswojenie jak największej liczby opowieści dla dzieci może być bardzo pomocne przed napisaniem własnej, ostrzegamy przed zbytnim naśladowaniem istniejących prac.

Staraj się unikać pisania książek na tematy, które już zawierają istniejące publikacje.

Jeśli przygotowujesz bajkę na dobranoc pamiętaj, że konkurujesz z każdą inną udaną książką istniejącą od dziesięcioleci.

Lepiej więcej czasu poświecić na znalezienie fajnego pomysłu, który oczaruje i urzeknie dzieci niż pisać cokolwiek, żeby było. Stwórz coś oryginalnego.


Spostrzegaj swoją książkę jako Haiku


Pisanie ciekawej książki z obrazkami można porównać do pisania dobrej poezji. To niezwykle trudne. Musisz znaleźć odpowiednie słowa, żeby opowiedzieć właściwe rzeczy.

Haiku jest trudne do napisania, ze względu na bardzo ograniczoną liczbę słów i sylab, nad którymi możesz pracować. To samo jest z książką dla dzieci. Pisanie czegoś, co jest naprawdę wzruszające, fascynujące i angażujące – oraz utrzymanie odpowiedniej dla książki dla dzieci liczby słów – sprawia, że jest to jeszcze trudniejsze niż pisanie dłuższej historii.

Jeśli zbyt wiele słów przychodzi Ci na myśl lub nie wiesz, jak ruszyć dalej, spróbuj oderwać się od historii i powróć w roli redaktora. Przeczytaj swoją pracę i usuń słowa, które wydają się absolutnie zbędne. Zastanów się, czy pewne zdanie można napisać w prostszy, krótszy sposób? Zrób to i zobacz, jak historia dalej się rozwinie.

Na wszelki wypadek zachowaj wszystkie wersje robocze jako kopie zapasowe.


książki dla dzieci

Myśl jak bajkopisarz


Książki dla dzieci są proste, prawda? Wszystko, co musisz zrobić, to wymyślić głupią serię wydarzeń na temat puszki po fasoli i otwieracza do konserw.

Nie tak szybko!

Po pierwsze, dzieci nie są głupie, więc nie pisz tak, jakbyś pisał dla kogoś, kto jest.

Prawdopodobnie mógłbyś stworzyć bardzo udaną książkę na temat puszki i otwieracza, gdyby miał dobry element fabularny i emocjonalny, a puszka byłaby fajną postacią, która robiłaby ciekawe rzeczy ze swoim kumplem otwieraczem.

Ludzie potrafią napisać ciekawe książki na różnego rodzaju tematy, ale główne elementy narracji nadal muszą pozostać kluczowe.

Publikacje odnoszące największe sukcesy mają fabułę zewnętrzną, wewnętrzną i pokrewną.

Konstruowanie własnych opowieści wewnętrznych i zewnętrznych:

Niektórzy mówią: „Oto moje punkty fabuły, takie emocje chcę przekazać, a teraz zamierzam połączyć to z historią”.

Inni pisarze mówią: „Oto moja historia, a teraz, gdy mam pierwszy szkic, zajmę się sprawdzaniem fabuły, powiązaniem emocjonalnym i to co mogę to ulepszę”.

Działa to w obie strony. W pewnym momencie pisarze muszą pomyśleć o wszystkich rzeczach, elementach i połączyć je w jedną spójną całość.


Nie wymuszaj rymów


Tak jak wiele piosenek, które często unikają dostosowania się do tego samego rytmu, tak każda książka dla dzieci powinna podążać za swoim przysłowiowym perkusistą – szczególnie jeśli chodzi o schematy rymów lub ich braku.

Próba zmuszenia do rymowania, gdy nie ma żadnego konkretnego powodu, aby rymować, zwykle nie jest dobrym pomysłem. Rym jest fenomenalny, gdy jest dobrze wykonany, ale jest również trudny do zrobienia i nie jest wymagany w książce dla dzieci.

Pamiętaj, że wszystko kręci się wokół historii książki. Jeśli czujesz chęć rymowania słów i starasz się podnieść poziom swojej powieści oraz nadać jej mocny ton, to idź w tym kierunku.


książki dla dzieci

Nie wymuszaj morału


Częstym błędem jest to, iż wiele osób uważa, że książki dla dzieci powinny czegoś uczyć. Najlepsze książki z obrazkami tego nie robią, ale subtelnie i przebiegle przekazują swoje przesłanie.

Dobry przykład?

Opowieść zatytułowana Piotruś Pan, która w istotny sposób mówi o tym, że możesz być postrzegany jako ważna postać, nawet jeśli jesteś mały lub młody. Książka dosłownie tego nie przekazuje, ale potrafisz z niej to wywnioskować, kiedy ją czytasz.


Ostrożnie ilustruj


Książka dla dzieci to połączenie słów i obrazów. Najbardziej udane ilustracje to te, które przenoszą historię na wyższy poziom. Nie tylko ilustrują słowa, ale również dodają do nich odrobiny magii.

Jeśli nie jesteś profesjonalnym artystą, możesz zwrócić się do kogoś utalentowanego, zamiast próbować rysować postacie samodzielnie. Współpraca z kimś, kto posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie, może być dobrym rozwiązaniem.

Inną opcją jest przejrzenie niektórych książek dla dzieci, zwrócenie uwagi na ilustratorów, którzy mają styl pasujący do klimatu twojej pracy i skontaktowanie się z nimi bezpośrednio. Podczas gdy niektórzy profesjonalni ilustratorzy będą prawdopodobnie zbyt kosztowni lub zajęci.


książki dla dzieci

Poddaj próbie swoją historię


Gdy jesteś autorem, trudno jest stwierdzić, czy twoja historia jest interesująca, czy nie, ponieważ jesteś w nią tak mocno zaangażowany, że tego nie zauważysz. Dlatego dobrze jest przedstawić swoją pracę przed grupą dzieci, najlepiej tych, których nie znasz i obserwować ich reakcję.

Po przygotowaniu szkicu książki z właściwie wykonanymi ilustracjami znajdź przedszkole dla docelowego przedziału wiekowego i zapytaj, czy nauczyciel mógłby przeczytać dzieciom ten tekst.

Zwróć szczególną uwagę na zachowanie dzieci podczas przedstawiania czytania. Kiedy się śmieją lub nudzą, kiedy zaczynają się szturchać albo wygłupiać. Rób notatki i odpowiednio dostosuj historię.


Nie poddawaj się


Kiedy dzieci nie wzbudzają zainteresowania i zaczynają zasypiać (jeśli jest to dobranocka, to oznacza, że jesteś na dobrej drodze) podczas czytania, to się nie zniechęcaj i nie poddawaj się.

Nawet jeśli twoja pierwsza próba kończy się niepowodzeniem, spróbuj wyciągnąć wnioski z takich doświadczeń. Pisanie książek dla dzieci to umiejętność, którą można ćwiczyć i pielęgnować. Pamiętaj również, że nawet najdrobniejsze poprawki mogą często zmienić historię, nadając jej świeży wygląd, smak i poziom atrakcyjności dla Twojej publiczności.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *