Choć wiele mówi się na temat fatalnego stanu czytelnictwa ilość publikacji, które można znaleźć na rynku wydawniczym, dowodzi jednego. Książki nadal cieszą się zainteresowaniem. Warto więc napisać książkę, bo z pewnością znajdzie odbiorców.
Od dłuższego czasu podkreśla się, że pisarstwo jest nierentownym zajęciem. Dowodem na to ma być zły stan czytelnictwa oraz problem z dotarciem do zainteresowanych daną publikacją czytelników. Tego rodzaju opinie zniechęcają do pisania. To niepokojące, bo wielu piszących z łatwością odnalazłoby swoje miejsce na rynku książki.
Ówczesne zainteresowanie czytaniem książek jest porównywalne z obserwowanym w poprzednich latach. Ewentualne pozytywne lub negatywne zmiany, zawsze dotyczą jedynie kilku procent ogółu badanej populacji. O tym, że warto napisać książkę, bo ma ona szansę zaistnieć, przekonywać powinny coraz liczniejsze akcje i imprezy czytelnicze. W każdym większym mieście corocznie odbywają się targi książki, festyny, pikniki czytelnicze, czy spotkania wokół literatury. Uczestniczą w nich setki, a w przypadku targów tysiące zainteresowanych. Bezspornie oznacza to więc, że książki mają rzesze wiernych fanów.
Czy warto napisać książkę?
Ilość publikacji, która każdego miesiąca trafia na rynek wydawniczy, dowodzi, że warto. Jest to marzenie tysięcy osób, choć niestety większość z nich nigdy nie zdecyduje się podjąć tego wyzwania. Jeżeli Ty zadałeś/zadałaś sobie pytanie: czy warto napisać książkę, najpewniej należysz do grupy marzycieli. By Twoje pragnienia nie spełzły na niczym, należy zacząć działać. Nikt nie obieca, że zadanie będzie proste. Nikt nie powie, że pisanie to krótkotrwały, niewymagający poświęceń proces. Nikt też nie wspomni, że na każdym etapie będziesz odczuwać pełne zadowolenie. Pomimo tego nie powinieneś/nie powinnaś rezygnować.
Warto pisać, warto tworzyć! Każdy początkujący autor wielokrotnie musi sobie to powtarzać. Wytrwałość i właściwa motywacja z całą pewnością ostatecznie pozwolą osiągnąć cel. Nim to nastąpi, musi się jednak wiele wydarzyć.
Dlaczego warto napisać książkę?
W głębi duszy wszyscy niedoszli autorzy doskonale wiedzą, czemu chcieliby zrealizować ten pomysł. Brak wiary we własne umiejętności, obawa przed krytyką, problem z samodyscypliną, czy przekonanie o banalności pomysłu, sprawia jednak, że działanie ustępuje miejsca wątpliwościom, które nakazują stawiać kolejne pytania. Uzyskanie odpowiedzi ma bowiem spełniać zadanie „wzmacniacza” w tym postanowieniu. Jednoznacznej wskazówki uzyskać się nie da, ale należy pamiętać, że warto napisać książkę, bo:
- pisanie własnej książki to niebywale kształcąca przyjemność.
- napisanie książki to powód do dumy i pamiątka na całe życie.
- własna książka to szansa na rozgłos i rozpoczęcie nowego etapu w życiu.
- dzięki własnej książce można poznać wiele osób.
- własna książka ułatwia budowanie wizerunku.
- własna książka może stać się wyjątkowym prezentem dla znajomych i przyjaciół.
- napisana książka może stać się źródłem dodatkowego dochodu.
- napisana i wydana książka pozostanie po nas przyszłym pokoleniom.
Z całą pewnością podobnych stwierdzeń można by podać więcej. Najważniejsze jednak, by przyszły autor wiedział, że gdy skończy pisać swoją książkę, dowiedzie przed samym sobą, że dał radę. Nie każdy jest w stanie osiągnąć ten cel, więc kto wie, może pierwsza książka będzie zaczątkiem nowej drogi?