Gdzie wydać książkę? Jak wydać książkę?

Jak napisać książkę?

Jako wydawnictwo, które ma na koncie wiele publikacji, bez wahania możemy stwierdzić, że najtrudniejsze dla pisarza jest znaleźć czas na napisanie swojej książki.

Każdy marzy o byciu znanym pisarzem. Wierzy, iż ma ważne rzeczy do powiedzenia i przekazania czytelnikom. Bardzo często oczekiwania początkującego autora znacznie różnią się od wymogów jakie stawia pisarstwo, w takiej sytuacji zadaje sobie pytanie: jak napisać książkę?

Proces tworzenia książki nie jest skomplikowany, trzeba mieć do tego jednak pewne predyspozycje.


Jak naprawdę napisać książkę?


Jeśli marzysz o stworzeniu bestsellerowej książki i szukasz uporządkowanego planu, to postaramy się poprowadzić cię przez proces pisania.

Przedstawimy kilka podstawowych, łatwych i bardzo praktycznych kroków potrzebnych do napisania książki.


Co trzeba zrobić, aby napisać książkę? Trzy etapy:

Początek: Zacznij pisać. Brzmi niedorzecznie, ale może to być najbardziej pomijany krok w tym procesie. Zastanów się co zamierzasz napisać i w jaki sposób.

Utrzymanie motywacji: Pisanie to pokonywanie przeszkód i stawianie czoła przeciwnikom. To przygotowanie na to, by nie zrezygnować, gdy pojawią się jakiekolwiek wątpliwości.

Koniec: Zapoznamy się z projektem całkowicie ukończonym. Ważną rzeczą jest umiejętność doprowadzenia swojej pracy do końca.

Wskazówki te rozwiążą problemy i wszelkie wątpliwości, które napotkasz przy swojej pracy nad książką. Dzięki nim dzielnie dotrwasz do końca projektu, o którym marzysz.


Faza 1: Rozpoczęcie pracy:



Pierwsza faza składa się z czterech części:


1. Zdecyduj, o czym ma być książka.


Pisanie zawsze dotyczy czegoś. Napisz argument swojej książki w zdaniu, następnie rozciągnij go na akapit, dalej na jednostronicowy zarys. Napisz spis treści, który ułatwi ci pracę. Podziel każdy rozdział na kilka części. Pomyśl o swojej książce w kategoriach początku, środka i końca.

W przeciwnym razie, bardziej skomplikowane opisy sprawią, że się pogubisz.


2. Ustaw dzienny cel liczby słów.


Każdy autor rozpoczynający swoją przygodę z pisaniem, ma własne problemy i inne obowiązki. Mimo to znajduje czas na swoją pasję. Po kilku latach powstaje powieść. Strona dziennie to tylko około 300 słów. Nie trzeba dużo pisać. Ustalenie dziennego celu da ci motywację.


3. Każdego dnia organizuj czas na pisanie książki.


Kreatywność ułatwia spójność. Potrzebujesz codziennego planu na pracę – w ten sposób skończysz pisać książkę. Jeśli chcesz, możesz wziąć dzień wolny, ale zaplanuj to z wyprzedzeniem. Ustalenie dziennego harmonogramu i regularnego czasu pisania sprawi, że nie będziesz musiał myśleć o tym, kiedy ukończysz swoje dzieło.


4. Staraj się pisać w tym samym miejscu.


Nie ma znaczenia, czy jest to biurko, restauracja czy stół kuchenny. Musi po prostu różnić się ono od miejsca, w którym wykonujesz inne czynności. Powinno ono przypominać o twoim zobowiązaniu do ukończenia książki. Celem tutaj jest nie myśleć i po prostu pisać.


Faza 2: Wykonanie pracy:


Czas zabrać się do pracy. W tym miejscu skupimy się na trzech następnych wskazówkach, które pomogą ci napisać książkę.


jak napisać książkę

Czas zabrać się do pracy. W tym miejscu skupimy się na trzech następnych wskazówkach, które pomogą ci napisać książkę.


5. Ustal całkowitą liczbę słów.


Zacznij od końca. Gdy zaczniesz pisać, musisz mieć całkowitą liczbę słów w książce. Pomyśl o przyrostach pracy wynoszących 10 tysięcy i podziel każdy rozdział na mniej więcej równe długości. Oto kilka ogólnych zasad przewodnich:

  • 10 000 słów = broszura. Czas odczytu = 30-60 minut
  • 20 000 słów = krótki ebook lub manifest. Czas odczytu = 1-2 godziny
  • 40 000–60 000 słów = standardowa książka / nowela. Czas odczytu = 3-4 godzin
  • 60 000–80 000 słów = długa książka faktu / powieść o standardowej długości. Czas odczytu = 4-6  godzin
  • 80 000 słów – 100 000 słów = bardzo długa książka faktu / długa powieść.

W tym przedziale przypada 4-godzinny tydzień pracy.

  • Ponad 100 000 słów = powieść epicka / książka naukowa / biografia. Czas odczytu = 6-8  godzin

6. Przygotuj sobie tygodniowe terminy.


Potrzebujesz cotygodniowego celu. Niech liczy się dane słowo, aby zachować obiektywizm. Świętuj postępy, które poczyniłeś, zachowując jednocześnie uczciwość w stosunku do pozostałej pracy. Musisz mieć cel i sposób na sprawdzenie siebie. To jedyna metoda, aby wykonać pracę w terminie.


7. Uzyskaj wczesną opinię.


Nie przepisuj książki „na czysto”, jeśli wcześniej nikt na nią nie spojrzał. To błąd. Najlepiej pokaż ją komuś na początku pisania, by ocenić czy zmierzasz we właściwym kierunku. Poproś zaufane osoby, które pomogą Ci ustalić, co warto napisać, co zmienić, lub poprawić. Mogą to być przyjaciele, redaktorzy, rodzina.


Faza 3: Koniec:



Skąd wiesz, kiedy skończyłeś swoją opowieść? Krótka odpowiedź: nie wiesz tego. Oto co trzeba zrobić, aby dobrze zakończyć proces pisania:


8. Zaangażuj się w publikację.



Dokończ książkę. Nie chowaj napisanego tekstu do szuflady. Nie rezygnuj po napisaniu tekstu. Ustal termin wysłania jej do wydawcy. Może najpierw wydaj książkę w formie elektronicznej. Zrób wszystko, aby dostać się przed tłum. Spraw, aby po wykonaniu swojej ciężkiej pracy podzielić się tym ze światem.

Poznaj jak wydać książkę.


9. Pogódź się z porażką.



Koniec projektu może być trudnym doświadczeniem. Czasami można spotkać się z odmową wydania książki. W najgorszym wypadku pogódź się z porażką i daj sobie kolejną szansę. To zdeterminuje cię do kontynuowania i doskonalenia swoich umiejętności.


10. Napisz kolejną książkę.



Większość autorów jest zawstydzona swoją pierwszą książką. To jednak pewna lekcja, po której dalej można szlifować swój literacki kunszt. Dlatego niezależnie od wszystkiego pochwal się swoją pracą.

To jedyny sposób na poprawę. Musisz ćwiczyć, co oznacza, że ​​musisz pisać.Roześlij książkę do kilku wydawnictw. W końcu znajdziesz miejsce, w którym zaczniesz swoją literacką przygodę.

Powód, dla którego większość ludzi nigdy nie kończy swoich książek

jak napisać książkę

Każdego roku miliony książek lądują w koszu jako niedokończone. Teksty, które mogły pomóc ludziom, przynieść światu piękno lub mądrość, ale nigdy tak się nie stało. Powód jest zawsze ten sam: autor zrezygnował.

Może już byłeś w takiej sytuacji. Zacząłeś pisać książkę, ale nigdy jej nie ukończyłeś. Albo napisałeś rękopis, ale nie wiedziałeś, co zrobić dalej. Co gorsza, książka nikogo nie zainteresowała. Nikt nie chciał jej przeczytać.

Każdy wielki pisarz potrzebuje systemu, któremu może zaufać. Ty i inni pisarze nie różnicie się od siebie, ale zdobycie umiejętności profesjonalnego autora, który znalazł dobry sposób, na tworzenie bestsellerowych książek, a nie jest to proste. Aby przetrwać, trzeba sobie wymyślić i stworzyć przejrzystą strukturę pisania, która działa. Tworzenie tekstów, które się sprzedają, to nie tylko pisanie tego, co uważasz za dobre. Chodzi o znalezienie pomysłu, który spodoba się tobie i czytelnikom. Warto przemyśleć całego procesu i postawić sobie cel realizacji przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedzialności.
Innymi słowy, proces pisania ma znaczenie. To bardzo ważne. Musisz nie tylko ukończyć książkę, ale napisać ją tak, aby była warta sprzedaży. A jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na ukończenie książki, potrzebujesz sprawdzonego planu.
Pisanie książek wielu autorom odmieniło życie. Pomogło wyjaśnić ich myślenie, znaleźć powołanie jako autora i zapewniło nieskończone możliwości wpływania na świat i życie.

Pisanie książek wielu autorom odmieniło życie. Pomogło wyjaśnić ich myślenie, znaleźć powołanie jako autora i zapewniło nieskończone możliwości wpływania na świat i życie.


11. Pisz tylko jeden rozdział naraz.



Przygotuj jeden rozdział, dzieląc się nim z najbliższymi. Napisz i opublikuj powieść.


12. Napisz krótszą książkę.



Pomysł napisania 500-stronicowego arcydzieła może być paraliżujący. Zamiast tego napisz krótką książkę z wierszami lub opowiadaniem. Długie projekty są zniechęcające. Zacznij od małego.


13. Załóż bloga, aby szybko uzyskać opinie.



Wczesne uzyskanie opinii często ułatwia kolejne etapy pracy. Zostajesz ukierunkowany, czy zmierzasz w dobra stronę, czy założenia twojego planu potwierdzą się, czy jednak trzeba nanieść pewne modyfikacje. Załóż stronę internetową i używaj jej do pisania książki. Wstawiaj fragmenty, a nie całą zawartość publikacji. Ostatecznie wydrukuj całą książkę. To trochę różni się od tradycyjnego blogowania, ale obowiązują te same zasady.


14. Prowadź listę inspiracji.



Potrzebujesz jej, aby utrzymać świeże pomysły. Czytaj stale i używaj programu do przechwytywania, organizowania i znajdowania wybranych treści.


15. Prowadź dziennik.



Przepisz wpisy w znacznie bardziej dopracowanym formacie książki, ale użyj niektórych kserokopii lub skanów stron dziennika, jako ilustracji w książce. Można nawet sprzedawać wersje „luksusowe”, które są dostarczane wraz z kopiami czasopisma.


16. Bądź konsekwentny.



W niektóre dni łatwo jest pisać, a w niektóre jest to niezwykle trudne. Prawda jest taka: inspiracja jest jedynie produktem ubocznym twojej ciężkiej pracy. Nie możesz czekać na jej pojawienie się. Mózg potrafi być czasami naprawdę bezczynny. Nie ruszy się z miejsca, dopóki sam go nie zmotywujesz. Pokaż mu, kto jest szefem i że czas na pracę!


17. Rób częste przerwy.



Jeśli ciągle jesteś zestresowany swoją niedokończoną książką, ostatecznie zburzysz harmonogram swojego działania. Zamiast tego zaplanuj przerwy, aby zachować świeżość: pauzy minutowe,  godzinowe, a nawet na kilka dni.


18. Pozbądź się wszelkich rozproszeń.



Na czas pisania wyłącz telefon, w ten sposób e-mail, Facebook, Twitter i inne rozpraszacze nie zakłócą Twojej pracy.


19. Pisz tam, gdzie inni piszą (lub pracują).



Jeśli masz problemy z konsekwentnym pisaniem samemu, pisz tam, gdzie pracują także inni ludzie. Pomóc może kawiarnia lub biblioteka, w której ludzie faktycznie pracują, a nie tylko spędzają czas towarzysko. Jeśli jesteś w miejscu, w którym inni ludzie załatwiają swoje sprawy, nie będziesz miał innego wyjścia, jak dołączyć do nich, jeśli takie klimaty ci odpowiadają.


20. Nie edytuj w trakcie pracy.



Pisz najpierw bez osądu, bez nanoszenia poprawek. Potem dopiero wróć i edytuj. Pozwoli ci to utrzymać pewną płynność i nie przeszkodzi Ci w ciągłej krytyce własnej pracy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *